09-8943999 מבני פלדה בטכנולוגיה מתקדמת
מאמרים ופרסומים מקצועיים

אנחנו מענישים את הנכדים שלנו

לפני כעשרים שנה פעל בכנסת ‘נציב הדורות הבאים’.

תפקידו של הנציב, יוזמה של חבר הכנסת טומי לפיד, היה לאשר פרוייקטים ותקנות מתוך האינטרס של הדורות הבאים, עניין  שמן הסתם נוח לנו להתעלם ממנו.

התפקיד נזנח באחד מהמהלכים הפוליטיים וב 2010 בוטל לחלוטין.

היום אין מי שיתריע על הנזקים שיגרמו לבאים אחרינו, לכן מעטים יודעים שאחד הדברים שאנחנו עושים היום ושיפגע קשות במי שיחיה פה בעוד מספר עשורים הוא הבנייה בבטון.

אורך החיים של בטון הוא 50-60 שנה. עניין של כימייה. עד היום לא נמצאה דרך לשנות את התהליכים הכימיים בבטון הקיים והשיטות לחיזוק מבנים שנבנו בבטון הן מוגבלות מאוד.

הווה אומר שבעוד עשרים עד חמישים שנה יהיה צורך לפרק את כל המבנים שנבנו בשנים האחרונות ולמעשה כמעט כל מבנה שהוקם בבטון אי פעם כולל מבני מגורים, גשרים ואפילו את מגדלי עזריאלי. יהיה צורך לפנות מיליוני טונות של פסולת, לא ברור לאן ולחצוב הרים שלמים כדי לבנות מחדש.

כלומר – העובדה שאנחנו ממשיכים לבנות בבטון משמעותה שאנחנו מענישים את הנכדים שלנו ואולי אפילו כבר את הילדים שלנו. אם יש מסקנה אחת ברורה מכל זה, היא שאנחנו פשוט לא יכולים להרשות לעצמינו להמשיך לבנות בשיטות מיושנות המבוססות על בנייה בבטון.

בכל העולם הבינו את זה כבר מזמן. מדינות מעמידות דרישות מחמירות לבנייה ירוקה והיצרנים בתחום הבנייה משקיעים מיליונים רבים בפיתוח טכנולוגיות חדשות, אבל בישראל כמו בישראל מעדיפים להעלים עיין, או אולי מעדיפים אינטרסים כלכליים של יצרני מלט חברות בנייה, תחליטו אתם.

אבל גם לשמרנות ולקיבעון של הישראלים יש סוף ולאט לאט צובר תאוצה השינוי שענף הבנייה חייב היה לעבור כבר מזמן.

אם נבחן היום את ענף הבנייה במדינות שכבר עברו את השינוי כמו אוסטרליה, ניו זילנד, קנדה ורוב מדינות אירופה, נמצא שתהליך חישוב המסלול מחדש הביא לשינוי דרמטי לא רק של שיטות הבנייה, אלא בכלל של כל המוצר הזה שנקרא בית. תהליך דומה למה שעבר ענף התקשורת עם הופעת הסמרטפון.

 ככלל ניתן להגיד שכל שיטות הבנייה המתקדמות היום מבוססות על שימוש בשלד פלדה וחומרי גמר משוכללים. אורך החיים של מבני פלדה הוא ארוך בהרבה ממבני בטון. המבנים שניתן לבנות איתה קלים בהרבה, מה שמאפשר להם להיות עמידים לחלוטין ברעידות אדמה, מבודדים מאוד תרמית ואקוסטית ולא פחות חשוב – ניתן למחזר את כל המבנה בסיום השימוש בו.

אם נציב הדורות הבאים היה אתנו היום, אין ספק שכך הוא היה דורש שנבנה.

המעבר לפלדה ולשיטות מתועשות יותר של בנייה הביאו איתן גם מיחשוב של הענף.

תוכנות משוכללות יודעות היום לבנות מודלים תלת מימדיים של מבנים, לייעל ולקצר מאוד את תהליך הבנייה שלהם תוך אבחון בעיות בתכנון עוד לפני היציאה לביצוע ובכך מונעות גם עלויות רבות שלא נלקחו בחשבון בתקציב הבנייה הנגרמות מעצירות העבודה ותיקון תקלות.

הן יודעות גם לבחון את המבנים בפרמטרים שונים של עמידות בזעזועים, יעילות תרמית ועוד רבים אחרים ובסופו של דבר, שילוב הטכנולוגיות מייצר מבנה איכותי בהרבה מכל מה שנבנה בשיטות הישנות בבטון.

אמנם בישראל, כפי שאמרנו, עדיין מפגרים בהרבה אחרי מדינות אחרות אבל גם פה אתם כבר יכולים לראות סביבכם לא מעט מבנים מהדור החדש הזה.

את השינוי בבניה בישראל מובילה היום חברת מייטק ישראל, שהיא הנציגות של מייטק העולמית, ענק טכנולוגיה השייך לוורן באפט.

 

בנייה מתקדמת בשיטת MiTek

מייטק מיישמת בארץ את השיטה המתקדמת ביותר מכל שיטות הבנייה החדשות, שזכתה לשם בנייה מתקדמת והיא השונה לחלוטין מכל שיטת בנייה אחרת.

הבנייה המתקדמת מייצרת את המבנה האיכותי ביותר הקיים בשוק היום בכל פרמטר – חוזק, בידוד תרמי, בידוד אקוסטי, איכות גמר, מהירות בנייה וכבונוס גם את המבנה הכי ירוק שניתן לבנות היום.

מאמרים נוספים בנושא

בניה מתקדמת

כמה זמן לוקח לבנייה מתקדמת: מההתחלה ועד אכלוס?

תעשיית הבנייה מתפתחת ללא הרף וכוללת שיטות יעילות, בנות קיימא וחסכוניות יותר לבניית מבנים. מבין החידושים הללו, בנייה מתקדמת בולטת כאסטרטגיה יוצאת דופן, בעיקר בהיבט של חיסכון בזמן, שנחשב קריטי בשוק הנדל"ן הדינמי בישראל. בניגוד לשיטות בנייה מסורתיות, הלוקחות זמן רב, בנייה מתקדמת מבוססת על תכנון והזמנת אלמנטים מראש, תהליך עבודה יעיל, חיסכון בזמן ניקיון […]

כיצד בנייה ירוקה תורמת לאיכות הסביבה?

כדי להתמודד עם השפעותיו הצפויות של משבר האקלים, פועלים מיטב הממציאים, המהנדסים והיזמים למציאת פתרונות אפקטיביים, בגל של המצאות שלא פסח גם על ענף הבנייה. מבנים ירוקים – היינו, מבנים בבנייה מתקדמת או בניה ירוקה – נותנים עדיפות לאחריות סביבתית לאורך כל תהליך הבנייה והתפעול ומספקים פתרון חשוב לבעיות שעתידות לפקוד אותנו בעתיד הקרוב מאוד […]

בניה ירוקה

שלבי העבודה של תהליך בנייה ירוקה: הדרך לבנייה בת-קיימא

עם המודעות הגוברת לשמירה על הסביבה, תעשיית הבנייה עוברת לשימוש בשיטות בנות-קיימא. צמצום טביעת הרגל האקולוגית, חסכון במשאבים ואחריות חברתית, כלולים כולם בגישת הבנייה הירוקה. היתרונות של בנייה ירוקה בנייה ירוקה מציעה יתרונות רבים לחברה, לסביבה ולכלכלה. ראשית, מבנים ירוקים תורמים לשימור הסביבה על ידי הפחתת פליטת גזי חממה, מזעור של ייצור הפסולת ושימור משאבי […]