09-8943999 מבני פלדה בטכנולוגיה מתקדמת
מאמרים ופרסומים מקצועיים

בנייה קלה או בנייה מתקדמת?

בנייה קלה או בנייה מתקדמת?

הרבה בלבול קיים בין המושגים האלה שגורם בין השאר גם לבעיות בקבלת היתר בנייה.

אז בואו נעשה סדר ביניהם אחת ולתמיד.

 

מה זאת בנייה קלה?

בישראל נהוג לקרוא כמעט לכל מה שהוא לא בנייה קונבנציונאלית בבלוקים ובטון בנייה קלה – מבנים יבילים, מבנים מפאנלים מבודדים, בתי עץ, מבני פלדה, מבנים טרומיים מסוימים ואפילו סגירות מרפסות מאלומיניום.
הבלבול בהגדרת הבנייה הקלה קיים גם בתקנות התכנון והבנייה, שם מוגדרת בנייה קלה על פי משקל מקסימלי של חלקי המבנה, אולם גם תקנה זאת כבר אינה בתוקף.

עם השנים זיהו הרשויות והעיריות את ה'בנייה הקלה' כבנייה לא איכותית ובניסיון לשמור על איכות הבנייה וחזות הישוב, הטילו הגבלות ודרישות מיוחדות ברישוי מבנים שהוגדרו בבקשה להיתר כבנייה קלה.
הן עושות את זה תוך השענות על הגדרת הבנייה הקלה כבנייה ארעית או שימוש בתקנות שונות המאפשרות להן לסרב לאשר בנייה. חלקן אפילו הרחיקו לכת והן אוסרות לחלוטין על בנייה קלה בשטחן.
כך, בזמן שבישראל עסוקים לחסום שיטות בנייה שונות ולמנוע התקדמות בענף הבנייה, התפתחו בעולם שיטות בנייה חדשות וטובות יותר ובראשן הבנייה בפלדה דקת דופן (Light Gauge  או CFS ) שיודעת לייצר את המבנה האיכותי והאקולוגי ביותר הקיים בשוק היום. ממש ההיפך מהמקובל לחשוב בישראל על בנייה קלה.

כחברה המובילה את התחום בישראל, נתקלה מייטק ישראל (היום B-Tek) בקשיים ומאבקים משפטיים מול עיריות ורשויות מקומיות שבאופן אבסורדי סירבו לאשר בנייה קלה למגורים או כל בנייה שאינה בבלוקים ובטון בשטחן וזאת בזמן שהן מכריזות על הבנייה החדשה בשטחן כבנייה ירוקה. מן הסתם בנייה בבטון היא לא ירוקה בשום צורה.

לבעיה הזאת נמצא פתרון יצירתי אצלנו במייטק (B-Tek) – החלטנו להשתמש במונח 'בנייה מתקדמת' במקום 'בנייה קלה' וראה זה פלא, נפתרו כל בעיות הרישוי.

 

אז מה זאת בנייה מתקדמת?

כמו שהסברנו, בנייה מתקדמת הוא מונח שאנחנו הצמדנו לבנייה בפלדה דקת דופן (שלד מייטק) כדי לעקוף את ההגבלות והדרישות ברישוי לבנייה קלה.
הרי בניגוד לבנייה קלה, שהיא באמת כמעט תמיד בנייה פחות איכותית, בנייה בפלדה דקת דופן (Light Gauge) היא חזית הטכנולוגיה בבנייה בעולם ולא רק שעומדת בכל תקן בנייה, היא גם עומדת בכל תקן ירוק ברמה הגבוהה ביותר וראויה להיות מתועדפת כמו במדינות מפותחות יותר בעולם.

כחברה שמובילה את הבנייה המתקדמת בישראל, אנחנו רואים כחלק מהאחריות שלנו ללמד את התחום ולהכשיר בעלי מקצוע לעבודה בתחום, שהוא העתיד של הבנייה.
לכן אנחנו מפעילים מרכז הדרכה בצמוד למשרדים שלנו ומארחים בו כנסים שונים וגם אקדמיה שבהם תוכלו ללמוד ולהבין יותר מה זאת בנייה מתקדמת.

כנסו לאתר שלנו והירשמו לאחד הכנסים, בטוח תצאו עם בית יותר טוב.

מאמרים נוספים בנושא

בניה מתקדמת

כמה זמן לוקח לבנייה מתקדמת: מההתחלה ועד אכלוס?

תעשיית הבנייה מתפתחת ללא הרף וכוללת שיטות יעילות, בנות קיימא וחסכוניות יותר לבניית מבנים. מבין החידושים הללו, בנייה מתקדמת בולטת כאסטרטגיה יוצאת דופן, בעיקר בהיבט של חיסכון בזמן, שנחשב קריטי בשוק הנדל"ן הדינמי בישראל. בניגוד לשיטות בנייה מסורתיות, הלוקחות זמן רב, בנייה מתקדמת מבוססת על תכנון והזמנת אלמנטים מראש, תהליך עבודה יעיל, חיסכון בזמן ניקיון […]

כיצד בנייה ירוקה תורמת לאיכות הסביבה?

כדי להתמודד עם השפעותיו הצפויות של משבר האקלים, פועלים מיטב הממציאים, המהנדסים והיזמים למציאת פתרונות אפקטיביים, בגל של המצאות שלא פסח גם על ענף הבנייה. מבנים ירוקים – היינו, מבנים בבנייה מתקדמת או בניה ירוקה – נותנים עדיפות לאחריות סביבתית לאורך כל תהליך הבנייה והתפעול ומספקים פתרון חשוב לבעיות שעתידות לפקוד אותנו בעתיד הקרוב מאוד […]

בניה ירוקה

שלבי העבודה של תהליך בנייה ירוקה: הדרך לבנייה בת-קיימא

עם המודעות הגוברת לשמירה על הסביבה, תעשיית הבנייה עוברת לשימוש בשיטות בנות-קיימא. צמצום טביעת הרגל האקולוגית, חסכון במשאבים ואחריות חברתית, כלולים כולם בגישת הבנייה הירוקה. היתרונות של בנייה ירוקה בנייה ירוקה מציעה יתרונות רבים לחברה, לסביבה ולכלכלה. ראשית, מבנים ירוקים תורמים לשימור הסביבה על ידי הפחתת פליטת גזי חממה, מזעור של ייצור הפסולת ושימור משאבי […]