09-8943999 מבני פלדה בטכנולוגיה מתקדמת
מאמרים ופרסומים מקצועיים

למה בנייה מתקדמת? ד"ר נעם אוסטרליץ

מאת ד"ר נעם אוסטרליץ

למה בניה מתקדמת?

ד”ר אדריכל נעם אוסטרליץ SID-center המרכז לבנייה מתקדמת.

 

כתבה זו פורסמה בעיתון דה-מרקר במאי 2019.

אנחנו חיים בעולם שבו כל שנה הידע מוכפל. ישראלים הם חובבי חדשנות באופן בולט ביחס לשאר העולם ואנחנו גאים לחשוב על עצמנו כאומת הסטארטאפ. כל זה נכון עד שמגיעים לבנייה. כאן השמרנות מנצחת, ואותם אנשים שלא מסכימים להשתמש בטלפון בן שנתיים חיים בבתים שבנויים בטכנולוגיות בנות מאה שניים ויותר ואשר בסקרים שונים נמצא שבכמעט כל בתי המגורים בישראל יש ליקויי בנייה חמורים הנובעים מאותן שיטות מיושנות ומחוסר בכוח אדם מיומן לבנייה.

המסקנה הברורה היא שצריך לזוז לשיטות בנייה מתקדמות יותר. רגע, אבל מה זה אומר בדיוק בנייה מתקדמת? איך ניתן לזהות שיטות כאלו? אז הנה כמה מפתחות לזיהוי.

כיום כל התוכניות האדריכלות וההנדסיות מתוכננות במחשב. בשיטות מתקדמות תוכנית ממוחשבת עוברת ממחשב המתכנן לייצור ממוחשב של הקונסטרוקציה במפעל. ביצור כזה יש קרוב לאפס טעויות.

אחד ההבדלים המהותיים שניכרים גם לאדם שאינו מקצועי הוא הדיוק ואיכות הגמר של המבנה הנבנה בשיטות מתקדמות. מכיוון שנעשה שימוש באלמנטים מתועשים מידותיהם קבועות ומכיוון שמדובר בהרכבה, ולא במריחה ויציקה, מתקבלת תוצאה מדויקת מאוד. זה לא רק עניין אסטטי. דיוק בהרכבה נכונה של אלמנטים לפי הוראות יצרן מבטיחה עמידות מבנה לאורך שנים רבות יותר.

קל לזהות אתר של בנייה מתקדמת. בשיטות מתקדמות לא נשמע רעש חציבות ומערבלים באתר אלא בעיקר רעשי מברגות. כשמדובר באלמנטים מתועשים שמגיעים להרכבה באתר אין צורך בחיתוך ושבירה ואין כמעט פסולת בניין, האתר המתקדם יהיה תמיד נקי, יבש ומאורגן. כל אלו משפיעים על איכות. כמו כן, ממחקרים עולה שבאתרים שמנוהלים כך יש הרבה פחות תאונות עבודה.

ועוד עניין אחד חשוב. זמן הוא כסף אומרת המימרה הידועה. שיטות בנייה מתקדמות מהירות עד כדי קיצור מחצית מזמן הבניה. ניתן לעבוד במקביל ולהתקדם לפי תוכנית ניהול זמני עבודה ואספקה מדויקים עם חריגות מצומצמות. נוכל לזהות קבלן מתקדם לפי היכולת שלו להתחייב לעמידה בתקציב ובניה בזמן קצר.

כשאני מציג את הדרישות האלו רבים תוהים האם זה מציאותי לישראל והאם יש בכלל בעלי מקצוע שיודעים לבנות כך. התשובה היא שלמרות שרוב השוק עדיין תקוע בעבר, ישנן כיום מספר שיטות בנייה מתקדמות ולא מעט בעלי מקצוע מיומנים. המחסום העיקרי הוא כמובן הפחד מלהתקדם ופחד נובע כמעט תמיד מחוסר ידע. אז אם האדריכל / מנהל הפרויקט / הקבלן שלכם מנסים ‘להוריד’ אתכם מעניין השיטות המתקדמות בטענות שונות ומשונות, ואומרים לכם שהם בונים ככה כבר שלושים שנה סימן שהם כנראה פשוט לא יודעים אחרת. בקיצור הם צריכים להתקדם הלאה ולהשכיל. אין לי ספק כי גם בתחום הבנייה הגיע הרגע שמי שלא יתקדם ייעלם.

מאמרים נוספים בנושא

גג תעשייתי שלד מייטק

גגות העולם החדש – גגות קלים מפלדה

גגות קלים הם גגות פלדה המעוצבים ומוכנים להתקנה קלה ומהירה. משקלם נמוך יותר מסוגים אחרים של גגות, העשויים חומרי גלם כבדים כמו בטון או עץ כבד. לצד זאת, גגות קלים מאופיינים בעמידות ורבגוניות ומתאימים לסוגים רבים של נכסים. המשיכו לקרוא וגלו את כל היתרונות של גגות קלים מפלדה של חברת BTEK. סוגים של גגות קלים […]

בניה ירוקה

כל מה שלא ידעתם על בניה ירוקה בישראל

בניה ירוקה חברות בישראל כשזה נוגע לתחום של בניה ירוקה חברות שונות מציעות את שירותיהן. לכן, חשוב לבחור את החברה הטובה והאיכותית ביותר בתחום של בניה ירוקה בישראל. בחירת חברת בנייה ירוקה כרוכה בבחינה מדוקדקת של מספר גורמים מרכזיים כדי להבטיח שהפרויקט שלכם יתיישר עם נוהלי בניה ירוקה ותקנים סביבתיים.  ראשית, חפשו חברה עם רקורד […]

בניה של מבני פלדה

מהו תהליך בניה של מבנה פלדה?

מבני פלדה הם סמל לחדשנות ויעילות בבנייה המודרנית. מאמר זה מתעמק בתהליך המורכב מאחורי בניית שלד פלדה, שיטה שחוללה מהפכה בתכנון ובבנייה האדריכלית. מהתכנון ועד להרכבה הסופית, כל שלב בתהליך משקף שילוב של חוזק, עמידות וקיימות.   היתרונות של בניית שלד פלדה תעשיית הבנייה מתפתחת ללא הרף ומחפשת שיטות בנייה יעילות יותר, אקולוגיות וחסכוניות יותר. […]