09-8943999 מבני פלדה בטכנולוגיה מתקדמת
מאמרים ופרסומים מקצועיים

למה בנייה מתקדמת? ד"ר נעם אוסטרליץ

מאת ד"ר נעם אוסטרליץ

למה בניה מתקדמת?

ד”ר אדריכל נעם אוסטרליץ SID-center המרכז לבנייה מתקדמת.

 

כתבה זו פורסמה בעיתון דה-מרקר במאי 2019.

אנחנו חיים בעולם שבו כל שנה הידע מוכפל. ישראלים הם חובבי חדשנות באופן בולט ביחס לשאר העולם ואנחנו גאים לחשוב על עצמנו כאומת הסטארטאפ. כל זה נכון עד שמגיעים לבנייה. כאן השמרנות מנצחת, ואותם אנשים שלא מסכימים להשתמש בטלפון בן שנתיים חיים בבתים שבנויים בטכנולוגיות בנות מאה שניים ויותר ואשר בסקרים שונים נמצא שבכמעט כל בתי המגורים בישראל יש ליקויי בנייה חמורים הנובעים מאותן שיטות מיושנות ומחוסר בכוח אדם מיומן לבנייה.

המסקנה הברורה היא שצריך לזוז לשיטות בנייה מתקדמות יותר. רגע, אבל מה זה אומר בדיוק בנייה מתקדמת? איך ניתן לזהות שיטות כאלו? אז הנה כמה מפתחות לזיהוי.

כיום כל התוכניות האדריכלות וההנדסיות מתוכננות במחשב. בשיטות מתקדמות תוכנית ממוחשבת עוברת ממחשב המתכנן לייצור ממוחשב של הקונסטרוקציה במפעל. ביצור כזה יש קרוב לאפס טעויות.

אחד ההבדלים המהותיים שניכרים גם לאדם שאינו מקצועי הוא הדיוק ואיכות הגמר של המבנה הנבנה בשיטות מתקדמות. מכיוון שנעשה שימוש באלמנטים מתועשים מידותיהם קבועות ומכיוון שמדובר בהרכבה, ולא במריחה ויציקה, מתקבלת תוצאה מדויקת מאוד. זה לא רק עניין אסטטי. דיוק בהרכבה נכונה של אלמנטים לפי הוראות יצרן מבטיחה עמידות מבנה לאורך שנים רבות יותר.

קל לזהות אתר של בנייה מתקדמת. בשיטות מתקדמות לא נשמע רעש חציבות ומערבלים באתר אלא בעיקר רעשי מברגות. כשמדובר באלמנטים מתועשים שמגיעים להרכבה באתר אין צורך בחיתוך ושבירה ואין כמעט פסולת בניין, האתר המתקדם יהיה תמיד נקי, יבש ומאורגן. כל אלו משפיעים על איכות. כמו כן, ממחקרים עולה שבאתרים שמנוהלים כך יש הרבה פחות תאונות עבודה.

ועוד עניין אחד חשוב. זמן הוא כסף אומרת המימרה הידועה. שיטות בנייה מתקדמות מהירות עד כדי קיצור מחצית מזמן הבניה. ניתן לעבוד במקביל ולהתקדם לפי תוכנית ניהול זמני עבודה ואספקה מדויקים עם חריגות מצומצמות. נוכל לזהות קבלן מתקדם לפי היכולת שלו להתחייב לעמידה בתקציב ובניה בזמן קצר.

כשאני מציג את הדרישות האלו רבים תוהים האם זה מציאותי לישראל והאם יש בכלל בעלי מקצוע שיודעים לבנות כך. התשובה היא שלמרות שרוב השוק עדיין תקוע בעבר, ישנן כיום מספר שיטות בנייה מתקדמות ולא מעט בעלי מקצוע מיומנים. המחסום העיקרי הוא כמובן הפחד מלהתקדם ופחד נובע כמעט תמיד מחוסר ידע. אז אם האדריכל / מנהל הפרויקט / הקבלן שלכם מנסים ‘להוריד’ אתכם מעניין השיטות המתקדמות בטענות שונות ומשונות, ואומרים לכם שהם בונים ככה כבר שלושים שנה סימן שהם כנראה פשוט לא יודעים אחרת. בקיצור הם צריכים להתקדם הלאה ולהשכיל. אין לי ספק כי גם בתחום הבנייה הגיע הרגע שמי שלא יתקדם ייעלם.

מאמרים נוספים בנושא

בניה מתקדמת

כמה זמן לוקח לבנייה מתקדמת: מההתחלה ועד אכלוס?

תעשיית הבנייה מתפתחת ללא הרף וכוללת שיטות יעילות, בנות קיימא וחסכוניות יותר לבניית מבנים. מבין החידושים הללו, בנייה מתקדמת בולטת כאסטרטגיה יוצאת דופן, בעיקר בהיבט של חיסכון בזמן, שנחשב קריטי בשוק הנדל"ן הדינמי בישראל. בניגוד לשיטות בנייה מסורתיות, הלוקחות זמן רב, בנייה מתקדמת מבוססת על תכנון והזמנת אלמנטים מראש, תהליך עבודה יעיל, חיסכון בזמן ניקיון […]

כיצד בנייה ירוקה תורמת לאיכות הסביבה?

כדי להתמודד עם השפעותיו הצפויות של משבר האקלים, פועלים מיטב הממציאים, המהנדסים והיזמים למציאת פתרונות אפקטיביים, בגל של המצאות שלא פסח גם על ענף הבנייה. מבנים ירוקים – היינו, מבנים בבנייה מתקדמת או בניה ירוקה – נותנים עדיפות לאחריות סביבתית לאורך כל תהליך הבנייה והתפעול ומספקים פתרון חשוב לבעיות שעתידות לפקוד אותנו בעתיד הקרוב מאוד […]

בניה ירוקה

שלבי העבודה של תהליך בנייה ירוקה: הדרך לבנייה בת-קיימא

עם המודעות הגוברת לשמירה על הסביבה, תעשיית הבנייה עוברת לשימוש בשיטות בנות-קיימא. צמצום טביעת הרגל האקולוגית, חסכון במשאבים ואחריות חברתית, כלולים כולם בגישת הבנייה הירוקה. היתרונות של בנייה ירוקה בנייה ירוקה מציעה יתרונות רבים לחברה, לסביבה ולכלכלה. ראשית, מבנים ירוקים תורמים לשימור הסביבה על ידי הפחתת פליטת גזי חממה, מזעור של ייצור הפסולת ושימור משאבי […]