09-8943999 מבני פלדה בטכנולוגיה מתקדמת
מאמרים ופרסומים מקצועיים

ניצול חלל הגג

מאת: מהנדס אילן רביב

ניצול חלל הגג, אפשרות המגדילה בצורה ניכרת את שווי הנכס – מתאפשר בגגות משופעים בלבד.
קיימים מספר סוגים של גגות משופעים ובמאמר זה נדון בכול אחד בנפרד.

 

גג על גבי תיקרה יצוקה

בעיקרון, גג זה מאפשר ניצול מקסימאלי של חלל הגג (תמונה 1). גגות אלו מסתיימים בדרך כלל בקרניז בטון (תמונה 4). היות והאזור בקצה הגג הוא בעל גובה שלא ניתן לניצול, ניתן למקסם את ניצול חלל הגג על-ידי הגבהת הקירות ההיקפיים (תמונה 2).

במִפתחים קטנים מ 8 מטר ניתן לייצר גג ללא רגליים.

כאשר מִפתח הגג גדול מ-8 מטרים, האגדים נדרשים להיות מאסיביים יותר, מה שהופך יקר יחסית. לכן, במִפתחים גדולים אנחנו מעדיפים ברוב המקרים להתקין תמיכות היקפיות. מדובר ב"רגליים" בהיקף הגג, שעליהן נשענות הקורות השופעות.

יש מקרים שבמקום רגל לכול אגד בוחרים לספק קורה היקפית מסביב לגג. הקורה נתמכת על רגליים במרווחים של כ-2.5 מטרים – פתרון זה נקרא "ספסל". שתי האפשרויות – גם "רגליים" וגם "ספסל" – הן מקובלות, ואף אחת לא עדיפה על חברתה. בוחרים בפתרון המתאים ביותר למאפייני המבנה הספציפי.

לאדריכל יש כמובן אפשרות לבחור את צורת הגג. ניתן לבחור בגג עם ארבעה שיפועים ולא בגג דו-שיפועי. עם זאת, בגג דו-שיפועי מתקבל חלל-גג גדול בצורה משמעותית מאשר בגג עם ארבעה שיפועים.

אפשרות נוספת, המאפשרת ניצול מרבי של חלל הגג, אפילו יותר מאשר בגג דו-שיפועי, זהו גג קשתי. החיסרון בגג מסוג זה הוא שלא ניתן לחפות את הגג עם כל החיפויים הנפוצים שיש בשוק, כגון רעפים. אנו מוגבלים בחיפוי שמתאים לגגות קשתיים, כגון שינגלס על צורותיו השונות.

 

גג אגדים

בגג אגדים, ללא תיקרה יצוקה, יש שתי אלטרנטיבות. אלטרנטיבה ראשונה היא של גג מסוג ATTIC. גג זה מתוכנן לניצול החלל במרכז האגד. ללא השענה פנימית גג זה מוגבל למפתח של כ-8 מטרים. במִפתחים של מעל ל 8 מטרים, יש צורך להשעין את האגד על קיר פנימי.

אלטרנטיבה שנייה, שהיא מאוד פופולארית וגם יותר זולה, היא גג שבו מתקינים שני אגדים נושאים לאורך המבנה. בין האגדים מתקינים את קורות או אגדי הרצפה. היתרון שבפתרון הזה הוא שניתן לצופף את המרווחים בין קורות או אגדי הרצפה, אך אגדי הגג לעומת זאת יכולים להיות ממוקמים במרווחים גדולים. למשל ניתן למקם את קורות הרצפה במרווחים של 40 ס"מ ואגדי הגג יהיו במרווחים של 120 ס"מ.

ניצול חלל גג 6

 

באתר B-tek תוכלו לקרוא גם את ספר הגגות שלנו, או ליצור איתנו קשר ולקבל מידע נוסף.

מאמרים נוספים בנושא

בניה מתקדמת

כמה זמן לוקח לבנייה מתקדמת: מההתחלה ועד אכלוס?

תעשיית הבנייה מתפתחת ללא הרף וכוללת שיטות יעילות, בנות קיימא וחסכוניות יותר לבניית מבנים. מבין החידושים הללו, בנייה מתקדמת בולטת כאסטרטגיה יוצאת דופן, בעיקר בהיבט של חיסכון בזמן, שנחשב קריטי בשוק הנדל"ן הדינמי בישראל. בניגוד לשיטות בנייה מסורתיות, הלוקחות זמן רב, בנייה מתקדמת מבוססת על תכנון והזמנת אלמנטים מראש, תהליך עבודה יעיל, חיסכון בזמן ניקיון […]

כיצד בנייה ירוקה תורמת לאיכות הסביבה?

כדי להתמודד עם השפעותיו הצפויות של משבר האקלים, פועלים מיטב הממציאים, המהנדסים והיזמים למציאת פתרונות אפקטיביים, בגל של המצאות שלא פסח גם על ענף הבנייה. מבנים ירוקים – היינו, מבנים בבנייה מתקדמת או בניה ירוקה – נותנים עדיפות לאחריות סביבתית לאורך כל תהליך הבנייה והתפעול ומספקים פתרון חשוב לבעיות שעתידות לפקוד אותנו בעתיד הקרוב מאוד […]

בניה ירוקה

שלבי העבודה של תהליך בנייה ירוקה: הדרך לבנייה בת-קיימא

עם המודעות הגוברת לשמירה על הסביבה, תעשיית הבנייה עוברת לשימוש בשיטות בנות-קיימא. צמצום טביעת הרגל האקולוגית, חסכון במשאבים ואחריות חברתית, כלולים כולם בגישת הבנייה הירוקה. היתרונות של בנייה ירוקה בנייה ירוקה מציעה יתרונות רבים לחברה, לסביבה ולכלכלה. ראשית, מבנים ירוקים תורמים לשימור הסביבה על ידי הפחתת פליטת גזי חממה, מזעור של ייצור הפסולת ושימור משאבי […]